Ciepła jesień

chart1013Październik uraczył nas ciepłą i łagodną pogodą. Wprawdzie mieliśmy dwa dni z temperaturą poniżej zera, jednak ostatecznie można zauważyć wyraźną przewagę dni ciepłych. Aż 14 dni miało średnią temperaturę powyżej 10°C. Najcieplejszy był 28 października ze średnią 13,4°C i maksymalną temperaturą 17,3°C. Najchłodniej było 4 października kiedy to temperatura spadła do -1,3°C. Ostatecznie miesiąc zamknął się średnią na poziomie 9°C.

Październik okazał się również wyjątkowo suchy. Miesięczna suma opadów to zaledwie 8,4 mm. Przy czym zanotowaliśmy 10 dni z wystąpieniem opadu co pokazuje, że ciepła pogoda nie równa się pogodzie słonecznej i bezchmurnej.

Warto przyjrzeć się także wartościom ciśnienia atmosferycznego ponieważ w październiku zanotowaliśmy najwyższą do tej pory wartość tego parametru. 3-go października barometr pokazał maksymalną wartość 1035,7 hPa, a średnio tego dnia ciśnienie wynosiło 1034,4 hPa.

Powyżej przedstawiam jeszcze jeden eksperyment z dynamicznymi wykresami. Zastosowane tu skrypty HighCharts JS & jQuery UI pozwalają na budowanie bardzo urozmaiconych prezentacji. W tym przypadku na jednym wykresie przedstawiam średnie dobowe temperatury wraz z wartościami skrajnymi, średnie dobowe ciśnienie atmosferyczne oraz dzienne sumy opadów. O ile generowane przez oprogramowanie naszej stacji miesięczne raporty zawierają gotowe wyliczenia średnich dobowych temperatur i sumy opadów, to dla wyliczenia średnich dobowych ciśnienia trzeba było oprzeć się na surowych danych. Plik z danymi do pobrania tu: 102013danemeteo.txt

Załączniki do pobrania: