Zimny koniec lata.

Niewątpliwie lato się skończyło i to bardzo gwałtownie. Początek września był jeszcze dość ciepły choć średnie dobowe temperatury na poziomie 14 st. C to nie są wartości imponujące. Najcieplejszy był 9 września ze średnią temperaturą 16,1 st. C i maksimum o godz. 14:20 na poziomie 24,2 st. C. W końcówce miesiąca temperatura spadła bardzo, choć obyło się jeszcze bez przymrozków. Najzimniej 0,7 st. C było 30 września o godz. 6:20. Przypuszczamy, że spadek temperatury złagodził nieco las otaczający nasz Ośrodek, bo w pobliskim Olsztynku i na polach w ostatnie poranki września widać już było szron. Ostatecznie miesiąc zamknął się bardzo niską średnią 11,6 st.C.

Poniżej kolejny eksperyment z wizualizacją danych z naszej stacji. Wykres generowany dynamicznie dzięki technologii Google Charts.

Niewątpliwą zaletą wykresu jest interakcja – po najechaniu kursorem nad linie wykresu otrzymujemy informacje o wartościach w danym punkcie.

Nie można natomiast połączyć różnych danych w jednym rysunku więc generujemy odrębny wykres dla opadów.

Po raczej suchym sierpniu we wrześniu sporo padało. Suma opadów za cały miesiąc wyniosła 88,8 mm, nieco mniej niż w czerwcu ale więcej niż w lipcu który w naszym klimacie jest zazwyczaj najwilgotniejszy. Najwięcej napadało 12 września – 18,4 mm. Warto zauważyć że tego wilgotnego dnia mieliśmy najmniejszą dobową amplitudę temperatury – zaledwie 0,7 st. C.
Na miarę rekordu który trzeba zanotować jest liczba dni z zaobserwowanym opadem. We wrześniu mieliśmy ich 22.

Dopisano 22 paź 2013:

Nie można natomiast połączyć różnych danych w jednym rysunku…

Po przyjrzeniu się wartościom temperatury i opadów pokusiłem się o skonfigurowanie wykresu łącznego dla tych parametrów. Efekt przedstawiam do oceny.

Załączniki do pobrania: